سه شنبه 4 تیر 1398  |   20 شوال 1440

 

...
تاریخ : 1398/01/24 15:09:39شماره : 14433 تعداد بازدید : 52


حریزاوی:جانباز مؤمن کسی است که قیام الی الله را در برنامه قرار می‌دهد و تا آخر به‌طور مداوم در حال قیام کردن است

به گزارش سامانۀ اطلاع‌رسانیِ کارمندان مراسم تجلیل از ایثارگران برگزار شد.
این مراسم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمّد قمی، رئیس سازمان،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حریزاوی، معاون پژوهشی و آموزشی و محمدعلی رمضانی،‌ مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی، در سالن جلسات ریاست و با قرائت قرآن کریم توسط محسن محمدی و مداحی به مناسبتِ ولادت امام حسین (ع)،‌ حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت زین‌العابدین (ع) توسط حسن رحیمی آغاز شد.
محمدعلی رمضانی با تبریک ایام ماه شعبان و ولادت امامان پاک طینت و همچنین روز جانباز از جانبازانی که این دعوت را پذیرفتند تشکر کرده و از حضور مسئولانی چون رئیس سازمان که در دقایق ابتدایی مراسم حضور داشتند و همچنین از معاون آموزشی و پ‍ژوهشی سازمان تشکر کرد. وی پس از خیرمقدم ابتدایی رئیس سازمان را دعوت به ادامۀ مراسم کرد.
رئیس سازمان که به دلیل مأموریت‌ در مناطق سیل‌زدۀ خوزستان در تهران حضور نداشتند با حضور غیرمنتظرۀ خود جمع را مشعوف کرده و گفت: «ما در برنامۀمان قرار بود که به تک‌تکِ خانواده‌های شهیدی که در سازمان هستند سر بزنیم و همچنین اگر نشد که به خانۀ جانبازان برویم حداقل به اتاق‌شان در سازمان رفته و از احوالشان باخبر شویم.» و ایشان در ادامه گفت: «امروز را هم با اشتیاق آمدیم که حداقل چند دقیقه‌ای را در کنار شما باشیم و سپس به جلسات دیگر سازمان برسیم.»
در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حریزاوی، با اشاره به روایتی از حضرت زین‌العابدین (ع) در مورد جایگاه حضرت عباس (ع) و دیدگاه شهدا در روز قیامت به مقام حضرت عباس (ع) صحبت‌های خود را آغاز کرد. ایشان با اشاره به روایتِ دیگری، ایثار و امتحان دادن در این مسیر را دو مورد دانسته و آنها را از هم تمیز داد و گفت: «جانبازان بنا به تعبیر قرآن و روایات دو دسته اند: جانباز مؤمن مانند حضرت عباس و جانباز کافر مانند شمر که البته تا قبل از امتحانِ اصلی در روز عاشورا مستوجب لعن نشده بود و تکریم و احترام می‌شد.»
وی همچنین با اشاره به کفرِ پنهان گفت: «قرآن کریم می‌فرماید: حضرت عیسی (س) موقعی که مبعوث شدند با پدیدۀ عجیبی به نام کفرِ پنهان مواجه شدند که کفری محسوس اما غیرعلنی و باطنی بود.» همچنین در تعبیرِ آن گفت: «به‌عبارتی این افراد در جامعه بودند و به خدا اعتماد داشتند ولی پیامبر خدا (ص) در این افراد احساس کفر می‌کرد.»
معاون پژوهشی و آموزشی ادامه داد: «دین ترکیبی از اعتقادات و التزامات است. کسی که به چیزی اعتقاد دارد باید التزام هم داشته باشد. در دورۀ حضرت عیسی (ع) آنها اعتقاد به خدا داشتند اما التزام به امر خدا یا به امر ولی خدا نداشتند. اعتقاد به ولی خدا و عظمتش داشتند اما التزامی به عظمت امر ولی خدا نداشتند. یعنی خیلی راحت برای خودشان یک مسلکی تشکیل داده بودند و دینی جدید به عرصۀ عمل آورده بودند که در آن با خدا سرِ سازگاری داشتند اما با ولی خدا زاویه ایجاد کرده بودند؛ لذا به برخی از موضوعات پایبند نبودند.»
وی گفت: «اساس برنامۀ راهبردیِ قرآن هم که آمنوا و عَمِلُ الصالحات را باهم می‌خواهد عمل الصالحات هم از جنس قیام الی الله است و جانباز مؤمن کسی است که قیام الی الله را در برنامه قرار می‌دهد و تا آخر به‌طور مداوم در حال قیام کردن است.»
حریزاوی ادامه داد: «در تعبیری از
مقام معظم رهبری دربارۀ جانبازان آمده است: جانبازان ما هنوز در میدان مقاومت و ایستادگی هستند. عزیزان جانباز بدانند که مبارزۀ آنها ادامه دارد. جانبازان ما در تمام دوران جانبازی در حال مجاهدت‌اند. این فضیلت مخصوص آنها و کسان و همسران و خانواده‌هایشان است.»
ایشان در ادامه پژوهش‌هایی را در خصوصِ موضوع‌هایی چون جانباز تراز انقلاب، جانباز تراز اسلام، جانباز قیام‌کننده، فرق بین جانباز شدن و و جانباز ماندن را موضوع های خوب و لازم در این زمینه قلمداد کرد و حضار را به تحقیق در این موارد تشویق کرد.
در نهایت حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌اللّه حریزاوی حضار را به خواندنِ کتابِ «شهید» نوشتۀ شهید مطهری تشویق کرده و به جنگ حجاز که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده بودند اشاره کرده و گفت: «مسلماً این جنگ هم جانباز خواهد داشت و به‌عبارتی تا قیامت جانباز خواهیم داشت.»
جلسه با گپ و گفتی شفاف و ساده بین جانبازان حاضر و حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌اللّه حریزاوی ادامه یافت و جانبازان به بخشی از تجربیات، درددل‌ها، دغدغه‌ها و گلایه‌های خود اشاره کردند. گفتنی‌ است در انتهای مراسم هدایایی برای یادبود به جانبازان اهدا شد.

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي