دو شنبه 30 اردیبهشت 1398  |   14 رمضان 1440

 

...
تاریخ : 1397/05/30 10:02:16شماره : 14406 تعداد بازدید : 255


ارشدی:ساعات آموزش هنگام عقد زوجین به ۶ ساعت افزایش پیدا کرد

با تصویب کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شده است که ساعات آموزش هنگام عقد زوجین از ۲ ساعت به ۶ ساعت افزایش یابد و پایلوت آن در تهران و البرز برگزار شود.
به گزارش سایت پژوهه دین،حیدر ارشدی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی، درباره اقدامات سازمان در زمینه آموزش‌های پیش از ازدواج تصریح کرد: ازدواج به‌عنوان یکی از حساس‌ترین مراحل انتخاب و گزینش در طول زندگی انسان مطرح است که اثرات سازنده‌ای را در سطح فردی (نظیر پویایی و شادابی، سلامت روحی و جسمی و رفع نیازهای انسانی و...) و نیز در سطح نظام اجتماعی و حفظ نهاد خانواده و بقای نسل و ابقای شبکه روابط اجتماعی ایفا می‌کند.
وی ادامه داد:تمامی انسان‌ها به حکم فطرت و سرنوشت خویش، برای تشکیل کانون خانواده تمایل ذاتی دارند. خداوند نیز در قرآن می‌فرماید: از نشانه‌های قدرت خداست که همسرانی از جنس خودتان برایتان آفرید تا با آن‌ها آرام گیرید و در میانتان دوستی و مهربانی (مودت و رحمت) به‌وجود آورد.
ارشدی یادآور شد: دین مبین اسلام که به همه ابعاد وجودی انسان توجه دارد و برای هرکدام برنامه‌هایی تدوین کرده است، با آیات و احادیث متعددی به بیان تقدس بنیان ازدواج پرداخته است و راهنمایی‌های ارزنده‌ای برای حفظ تداوم واستحکام آن دارد. به‌ طوری‌که پیامبراکرم(ص) می‌فرمایند: نکاح و ازدواج سنت من است؛ هرکس ازدواج کند، به‌وسیله آن نصف دینش را حفظ کرده است.
عضو کمیته علمی کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که انسان موجودی است که اجتماعی آفریده شده و همواره اجتماعی زیسته است، افزود: از جمله مهم‌ترین ابعاد و زمینه‌های تحقق زندگی جمعی و اجتماعی، ازدواج است. ازدواج و تشکیل خانواده، ماندنی‌ترین آیین و خانواده همواره پایدارترین نهاد بشری بوده است. ازدواج، پایه‌گذاری خانواده و خانواده، واحد تشکیل‌دهنده جامعه است. سلامت و سعادت جامعه در گرو پایه‌گذاری صحیح سنگ این بنا و مراقبت‌های جامع جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی از آن است و منطقی‌ترین شکل ارایه این مراقبت، افزایش آگاهی‌های عمومی، برانگیختن احساس مسؤولیت و مشارکت یکایک افراد جامعه در این فعالیت پرثمر و بنیادی است. ارایه مناسب، گسترده و عادلانه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی و فراهم ساختن زمینه دسترسی عموم به این خدمات، از اصول اساسی آن است. در سرآغاز تشکیل خانواده، افزایش آگاهی‌های بهداشتی در مفهوم جامع آن می‌تواند نقش مهم و مؤثری در تأمین سعادت و سلامت افراد، خانواده‌ها، جامعه و نسل‌ها داشته باشد.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه مشاوره پیش از ازدواج را یکی از مباحث مهمی دانست که اثرات بسیاری داشته و در گسترش نشاط اجتماعی موثر است. وی عنوان داشت: توجه به مقوله ازدواج و کنترل آمار طلاق امر بسیار مهمی است که دستگاه ها در این خصوص نقش داشته و می کوشند تا با ارائه مشاوره های پیش از ازدواج و بیان مطالب مهم و ضروری از بروز مشکلات جلوگیری کنند. دستگاه های مختلفی در امر آموزش های ازدواج نقش دارند که باید به صورت دقیق در اجرای نقش خود موثر باشند. آموزش های پیش از ازدواج به این منظور انجام می‌شود که از آسیب های اجتماعی بعد از ازدواج جلوگیری شود که اگر این آموزش ها به درستی تبیین شود، می تواند از یک بحران اجتماعی به نام طلاق جلوگیری کند. لذا باید آموزش ها قبل، حین و بعد از ازدواج باشد و با یک پایش و آموزش و تحقیق دقیق و با همکاری همه دستگاه ها به این مهم دست یافت.
ارشدی درباره محتوای این آموزش‌ها گفت: سرفصل‌های آموزش‌های پیش از ازدواج در زمینه‌های مختلف ارتباطات زوجین با محور قرار دادن موضوعات مورد نیاز و علاقه زوجین در آستانه ازدواج در ابعاد مختلف سلامت شامل سلامت معنوی، جسمی، ذهنی و اجتماعی است. همچنین در این مطالب به تبیین مسائل سلامت باروری پرداخته می‌شود. اعلام نیاز زوجین به دانستن مطالب متفاوت در بررسی‌های انجام‌شده و هشدارهایی که نشان می‌داد تحکیم بنیان خانواده باید به‌عنوان اصل در برنامه‌ها مدنظر قرار گیرد، سبب شد که سه مقوله مبانی مذهبی ازدواج، روابط عاطفی، اجتماعی و زناشویی زوجین در آغاز زندگی مشترک به آموزش‌ها اضافه شود.
وی با تأکید بر توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب تصریح کرد: رهنمودهای ایشان مبنی بر لزوم بازنگری صحیح در سیاست‌های جمعیتی و حذف دیدگاه‌های تحدید موالید و تغییر آن به فرزندآوری مسؤولانه، آگاهینه و آزادانه و آمار قابل توجه بارداری‌های برنامه‌ریزی‌نشده و پرخطر، و تأثیری که این نوع بارداری می‌تواند بر سلامت مادر و کودک و خانواده ایجاد کند، در محتوای جدید آموزش‌ها مد نظر قرار گرفت.
عضو کمیته علمی کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سرفصل‌های آموزشی مباحث اخلاق و احکام اظهار کرد: کمیته علمی کارگروه به ریاست رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و همکاری دستگاه‌های عضو (سازمان تبلیغات اسلامی، قوه قضائیه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، مرکز مدیریت حوزه های علمیه)، مسئولیت علمی این آموزش‌ها شامل تأمین مربیان، تأمین منابع آموزشی و نظارت بر اجرای دقیق این آموزشها را بر عهده دارد.
ارشدی تصریح کرد:بنا به تصویب کمیته علمی و با توجه به عمومیت مخاطبین، منابع آموزشی این دوره در چهار موضوع: ١- بهداشت و سلامت روابط زناشویی و باروری سالم؛ ۲- اخلاق و احکام خانواده؛ ۳- حقوق زوجین در خانواده؛ ۴- روان شناسی خانواده تدوین گردیده است.رئوس مطالب «اخلاق و احکام خانواده» که در راستای تحکیم بنیان خانواده است، شامل مواردی همچون ارزش و فضیلت ازدواج؛ مهارت‌های اخلاقی در دوران عقد و نامزدی؛ موازین و مهارت‌های اخلاقی برای تحکیم خانواده؛ موازین و مهارت‌های اخلاقی در روابط با خانواده همسر؛ موازین و مهارت‌های اخلاقی در اقتصاد خانواده؛ موازین و مهارت‌های اخلاقی در ایمن سازی خانواده؛ و درنهایت احکام؛ نماد بندگی و مسلمان زیستن است. در این کلاس‌ها ضمن پاسخ‌گویی به سؤالات زوجین با نظر آن‌ها انواع مطالب کمک آموزشی مانند کتاب، لوح فشرده آموزشی و آموزش مجازی به ایشان معرفی می‌شود.
ارشدی در مورد برنامه جدید افزایش ساعات آموزش‌های حین از ازدواج بیان کرد: کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق با مدیریت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با هدف آشنایی بیشتر همسران با جایگاه و قداست خانواده، حسن معاشرت و کسب مهارت های لازم برای تشکیل خانواده‌ای امن، پویا، متعالی و پایدار، آموزشهای قبل، حین و بعد از ازدواج را در بهار ۱۳۹۶ به تصویب رساند.
وی افزود:در بخش آموزش‌های هنگام ازدواج، مقرر گردید مدت کلاس‌ها از ۲ساعت به ۶ساعت افزایش یابد. طبق هماهنگی‌های انجام‌شده مباحث دینی و اخلاقی، روان‌شناسی، و حقوقی به سرفصل‌های سلامت باروری اضافه می‌شود. این کلاس‌ها با همکاری و هماهنگی ارگان‌های مختلف مانند سازمان تبلیغات اسلامی؛ وزارت بهداشت، قوه قضاییه، و سازمان بهزیستی برگزار می‌شود. برای آموزش هر واحد، از مربیان مرتبط همان دستگاه، بهره گرفته خواهد شد. این برنامه از ابتدای سال جاری به‌صورت پایلوت در استان های تهران و البرز اجرایی شده و در حال حاضر نیز استان های قم، مرکزی و اصفهان به این جمع اضافه شده‌اند.
ارشدی در ادامه گفت: در فاز بعدی این طرح، استانهای فارس، خراسان رضوی، مازندران، گیلان و کرمانشاه نیز در دستورکار این آموزش ها قرار می گیرند.
وی با اشاره به آموزش‌دهندگان سرفصل‌های مذکور تصریح کرد: در حال حاضر در اکثر کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج که در بخش سلامت جنسی به تفکیک کلاس‌های مجزا برای دختران و پسرانی که برای انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج مراجعه کرده‌اند، برگزار می‌شود، مربیان به امر آموزش می‌پردازند. بعبارت دیگر کلاس بهداشت و سلامت، لزوماً به تفکیک زن و مرد (اعم از زوجین و مربیان) برگزار خواهد شد ولیکن کلاس های روان شناسی، اخلاق و احکام و حقوق زوجین در صورت امکان و بنابر زیرساخت های مراکز بهداشت، به تفکیک زن و مرد برگزار خواهد شد. با توجه به رویکرد در نظر گرفته برای ارتقای مداوم، انتخاب مربیان به گونه‌ای است که این افراد برای آگاهی از اصول مشاوره و برقراری ارتباط بین فردی، دوره کارگاه توجیهی را طی کرده‌ باشند. پایش و ارزشیابی مستمر این کلاس‌ها و تعیین مشکلات و طراحی مداخلات لازم برای حل مشکل و اعلام گزارش اقدامات انجام‌شده از ضروریات لازم‌الاجراست. در دانشگاه‌های پایلوت ۳ دستگاه دیگر نیز حضور خواهند داشت.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این‌که در این کلاس‌ها با استفاده از فیلم آموزشی، مولاژ و پوسترهای آموزشی سعی در برقراری ارتباط خوب و انتقال مفاهیم شده است، افزود: آموزش‌های هنگام ازدواج یکی از مسائل مهمی است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری و در راستای تحکیم بنیان خانواده مورد توجه است. آموزش‌ها با این هدف ارایه می‌شود که زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن، با افزایش مدت یا حجم آموزش‌های لازم در زمان ازدواج و پس از آن، از مهارت‌ها و توانمندی‌های بیشتری برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برخوردار شوند.
ارشدی ادامه داد: به منظور ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های هنگام عقد و تداوم آموزش‌های زوجین در فاصله زمانی عقد و ازدواج با بهره‌گیری از روش‌های آموزشی مختلف و ادغام آموزش و خدمات پس از ازدواج با تأکید بر پنج سال اول پس از ازدواج ساعات آموزشی افزایش یافت. از زمان اضافه‌شدن آموزش‌های تکمیلی به آموزش حضوری زوجین در آستانه ازدواج بیش از سه میلیون جلد کتاب، حدود نیم میلیون DVD آموزشی و بیش از هفتاد هزار اکانت آموزشی در بین زوجین در آستانه ازدواج توزیع شده است.
وی درباره چرایی تصمیم برای افزایش آموزش‌ها اظهار کرد: اصول کلی آموزش برای زوجین در حال حاضر بهره‌گیری از زمان مراجعه برای انجام آزمایش‌های هنگام ازدواج است؛ زیرا زوجین برای ثبت رسمی ازدواج خود نیازمند جواب آزمایش تالاسمی و اعتیاد هستند و دریافت جواب این آزمایش‌ها منوط به گذراندن کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج است. با این وجود باید توجه کرد که بسیاری از مشکلات زوجین زمانی بروز می‌کند که زندگی زیر یک سقف پس از ازدواج آغاز می‌شود و ۵۰ درصد طلاق‌ها نیز در چهار سال اول زندگی رخ می‌دهد. بر این اساس برای تقویت خدمات مشاوره‌ای و سلامت پس از ازدواج با رویکرد حل مشکلات زوجین در ابتدای زندگی زناشویی و پس از آن، در نظر داریم تا با مداخله‌ها و آموزش‌هایی به زوجین در پنج سال اول پس از ازدواج، در ارتقای رضایتمندی زوجین از زندگی مشترک و کاهش شاخص طلاق مؤثر باشیم.
عضو کمیته علمی کارگروه کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تصمیم داریم با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تداوم آموزش‌های هنگام ازدواج به پس از ازدواج و ایجاد و استقرار برنامه خدمات پس از ازدواج، به افزایش رضایتمندی زوجین از زندگی مشترک کمک کنیم. در این راستا مقرر است آموزش‌ها برای پنج سال اول پس از ازدواج نیز تداوم پیدا کند.
ارشدی با اشاره به چگونگی تدوین محتوای آموزشی تصریح کرد: کتابچه‌ای که تاکنون در این دوره های تدریس می‌شد، با توجه به سرفصل‌های جدید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بازنگری قرار گرفت و ویرایش اول آن جهت بهره برداری مربیان در اختار ایشان قرار گرفت که ویرایش دوم آن نیز در دست تدوین است.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی در مورد تأثیرات کلاس‌ها گفت: براساس بازخورد دریافتی از اجرای این طرح در مدت زمان کوتاه سپری شده، برگزاری کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج که از ابتدا در بیش از ۴۰۰ مرکز بهداشتی درمانی در ۴۰۰ شهرستان آغاز شده است، به ارتقای آگاهی، نگرش و عملکرد زوجین، ارتقای سطح سلامت زوجین، مبانی اسلامی تشکیل خانواده، عاطفی و اجتماعی، روابط زناشویی و باروری سالم کمک کرده است. در بررسی‌ها و پایش‌های به‌عمل آمده، اکثر زوجین از کلاس‌های آموزش‌های هنگام ازدواج در حد خوب تا متوسط رضایت داشته و مایل به کسب اطلاعات و جلسات آموزشی بیشتر هستند. نتایج پایش نشان می‌دهد که آموزش‌های هنگام ازدواج تأثیر معناداری بر کاهش تفکرات غیرمنطقی و تعدیل باورهای ارتباطی زوج‌ها دارند. رضایت زناشویی زوجینی که آموزش مهارت‌های ارتباطی را دریافت کرده‌اند، بیشتر از زوج‌هایی است که این آموزش‌ها را دریافت نکرده‌اند. افزایش آگاهی و نگرش زوجین شرکت‌کننده در کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج نسبت به قبل افزایش چشم‌گیری داشته است. ارتقای کیفیت کلاس‌های هنگام ازدواج در ایجاد تغییر رفتار نسبتاً پایدار زوجین و ارتقای سطح سلامت آنان مؤثر است.
ارشدی به تأثیر نهادها و قوانین مختلف در تدوین محتوای آموزشی کلاس‌ها اشاره کرد و افزود: با بهره‌گیری از فرصت ضرورت انجام آزمایش تالاسمی قبل از ثبت ازدواج، برگزاری این کلاس‌ها از سال ۱۳۷۲ در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آغاز شد و طی این سالیان ارتقای کمی و کیفی پیدا کرده است. ادامه این برنامه بر اساس سیاست‌های کلی خانواده (ابلاغی مقام معظم رهبری) و از سویی با استناد به مفاد اسناد بالادستی و برنامه‌های ملی نظام همچون قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب ۱۳۸۴، نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوب۱۳۹۱، قانون حمایت خانواده ابلاغی سال ۱۳۹۳، سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری ۱۳۹۳، برنامه پنج سالانه ششم توسعه فرهنگی، اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و در راستای اجرای برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق مصوب ۱۳۹۴ و کارگروه تخصصی آموزش برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و وزارت بهداشت با همکاری قوه قضاییه، سازمان بهزیستی کشور و سازمان تبلیغات اسلامی به این امر خواهند پرداخت.

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي