شنبه 3 فروردین 1398  |   15 رجب 1440

 

...
تاریخ : 1397/02/22 13:49:24شماره : 14394 تعداد بازدید : 245


دکترفروغی:اضافه شدن گروه های مختلف به جشنواره کتاب دین باعث شد مخاطبان بیشتری درگیر آن شوند

مدیرکل دفتر پژوهش‌های کاربردی معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان در گفتگویی تاکید کرد:اضافه شدن گروه های مختلف به جشنواره کتاب دین باعث شد مخاطبان بیشتری درگیر آن شوند.
به گزارش سایت پژوهه دین، دکتر سید علیرضا فروغی گفت:طبعاً بعد از چند دوره احساس شد که گروه‌های بسیار مهمی هستند که هم محصول پژوهشی‌شان مربوط به حوزۀ فرهنگ دینی است؛ مثل حوزۀ ادبیات داستانی و رمان، مثل حوزۀ کودک و نوجوان و هم این که مخاطبان بیشتری را درگیر جشنواره می‌کند خصوصاً اینکه توجه دارید حوزۀ ادبیات داستانی و رمان از آن حوزه‌هایی است که مخاطبان بیشتری می‌توانند به‌عنوان مصرف کنندۀ با آن ارتباط برقرار کنند.
فروغی تاکید کرد: در حوزۀ کودک و نوجوان هم همین طور است، لذا ما بعد از تجاربی که در چهار جشنوارۀ اول پیدا شد آمدیم این دو گروه را هم اضافه کردیم و تعداد گروه‌های جشنواره به ۷ گروه افزایش پیدا کرد. در جشنوارۀ ششم اتفاق مهمی که افتاد این بود که ما در بین آن پنج گروه اول و هفت گروه دوم، گروهی داشتیم به نام دین و علوم انسانی که خیلی گروه بزرگی بود. با یک بررسی دقیق‌تر به این نتیجه رسیدیم که الان با توجه به حجم آثار پژوهشی منتشره در این حوزه ما می‌توانیم هرکدام از زیر مجموعه‌های آن را به‌عنوان یک گروه تخصصی مورد بررسی قرار بدهیم و از اینجا شد که تعداد گروه‌ها را از هفت گروه در جشنواره چهارم به ده گروه در جشنواره ششم افزایش یافت.
فروغی تاکید کرد:یعنی آن گروه دین و علوم انسانی، خودش به چهار گروه تجزیه شد و این خیلی از این نظر خوب بود که ما در بحث حوزۀ علوم اقتصادی به‌عنوان یک حوزۀ مستقل، حوزۀ علوم تربیتی، روانشناسی و علوم رفتاری، حوزۀ علوم اجتماعی و حوزۀ علوم سیاسی، انقلاب اسلامی و اندیشۀ امام خمینی، این چهار حوزه را ما به‌طور مستقل داشته باشیم.
وی افزود:نکته حائز اهمیت دیگر اینکه ما دو نوع مخاطب در جشنواره داریم یک نوع از مخاطبان، مصرف‌کنندگان هستند و مخاطب اصلی دیگر این جشنواره هم نویسندگان و پژوهشگران‌اند که ما درواقع این پیام را به این جامعه دادیم که پژوهشگران حوزۀ تخصصی، آثارشان در زمینۀ کاملاً تخصصی خودشان با همدیگر در این جشنواره و مسابقه شرکت داده می‌شود و دیگر یک پژوهش اقتصادی با یک پژوهش اجتماعی و روانشناختی با هم رقابت نمی‌کنند. این هم به‌لحاظ تخصصی شدن جشنواره و هم به‌لحاظ اینکه مقایسه و داوری منصفانه‌تری انجام بشود خیلی مفید بوده و در همین گام اول انتخاب‌هایی که انجام شد نشان داد که تشخیص شورای سیاست‌گذاری جشنواره در افزایش گروه‌های هفت‌گانه به ده گانه تشخیص درستی بوده اتس؛ یعنی ما در گذشته در این چهار گروه به یک اثر برتر و یک اثر شایسته تقدیر جایزه می‌دادیم در حالی که این ظرفیت وجود داشته که ما آثار بیشتری را جایزه بدهیم و تقدیر کنیم. پیام این کار به پژوهشگران و نویسندگان این است که آثار پژوهشی که در این حوزه‌ها به نگارش درمی‌آید در یک جشنواره تخصصی دیده خواهد شد.

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي