پنج شنبه 4 بهمن 1397  |   16 جمادی الاول 1440

 

...
تاریخ : 1396/11/30 10:04:54شماره : 14392 تعداد بازدید : 434


موسوی هوایی:انقلاب اسلامی همان کوثر و خیر کثیر است

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان در کارگاه آموزشی کارشناسان پژوهشی و آموزشی ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها تاکید کرد:انقلاب اسلامی همان کوثر و خیر کثیر است.
به گزارش سایت پژوهه دین،حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان به مقایسه ویژگی های انقلاب با ویژگی های حضرت زهرا (س) پرداخت و گفت: حقیقت حضرت فاطمه زهرا (س) همان کوثری است که قرآن کریم می فرماید و ما خیلی راحت و سرسری از کنارش عبور کرده ایم.
وی ادامه داد: سوره کوثر می تواند اساس تشکیل حاکمیت دین و حکومت دینی باشد و ساختارهایی که یک جامعه اسلامی برای اداره شدنش به آن محتاج است با کوثر بودن و خیر کثیر بودن تعریف می‌شود. باید بسنجیم چه نوع آموزش پرورشی خیر کثیر است؟ چه نوع حوزه علمیه و دانشگاهی خیر کثیر است ؟
موسوی هوایی تصریح کرد: فاطمه زهرا (س) خیر کثیر است. خیر کثیر را چه کسی می فرماید. آن کسی می فرماید که به پیامبر فرموده «وَ اِنَّکَ لَعَلَی‌ٰ خُلقٍ عَظیم» کسی که عظیم تر از او در هستی وجود ندارد او به پیامبر می فرماید اخلاق تو عظیم است. این خیلی معنا دارد. حالا آن کسی که خودش مصداق اعظم بارز کوثر و خیر کثیر است؛ یعنی خدای متعال به حضرت زهرا لقب کوثر می دهد.
وی یادآور شد: این خیر کثیر هم از نظر کمی است هم از نظر کیفی هم در سطح حرکت می‌کند هم در عمق. خیر کثیر است در نیت و اخلاص شما نگاه کنید به زندگی و سیره حضرت زهرا (س) که چه آثار و برکات بزرگی را در پی دارد.
معاون پژوهشی و آموزشی سازمان در ادامه به تبیین ویژگی های الهی،معنوی، علمی، تربیتی و اخلاقی شخصیت حضرت زهرا (س) پرداخت و گفت:اگر کسی بخواهد خیر کثیر باشد باید حضرت زهرا (س) را بشناسد. انقلاب اسلامی هم از همان کوثر گرفته شده است و کسی آن را به ثمر رساند و این فریاد را زد که از فرزندان حضرت فاطمه (س) است و روز میلاد آن حضرت به دنیا آمده است و خودش یکی از مصادیق کوثر است.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی کوثری است در قرن بیستم و بیست و یکم، یادآور شد: انقلاب اسلامی منشا خیرات کثیر است برای عالم و برای ما هم از لحاظ فردی، هم خانوادگی و هم اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی، آموزشی و غیره. در تمام این زمینه ها ذات انقلاب اسلامی خیر کثیر است و این مطلب بسیار مهم و عزیزی است.
دبیر هفتمین جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر تاکید کرد: نباید بگذاریم فضاهای ظاهری و کالبدهای فیزیکی و اتفاقاتی که می افتد ما را از ذات انقلاب غافل کند. ما که مسئولیت فرهنگی داریم نباید اخلاق، رفتار و جهت گیری هایمان به گونه ای باشد که خدشه ای بر کوثر بودن انقلاب اسلامی وارد شود.
موسوی هوایی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ما امیدواریم خودمان هم مصداقی از خیر کثیر باشیم. هر چه قدر اخلاق ما، فکر و ذهن ما، اعمال ما و جهت گیری های سیاسی ما؛ این چهار عنصر بزرگ دین به حضرت زهرا (س) نزدیکتر باشد می توانیم بیشتر از این مصداق کوثر باشیم.بنابراین حضرت زهرا (س) کوثر است انقلاب اسلامی هم کوثر است.
وی به انجام تحقیقی در امور قرآنی توسط معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: با این که این همه موانع فرهنگی وجود دارد نتایج خوبی از این تحقیق و ارزیابی به دست آمده است در سال ۸۵ آنهایی که می گفتند با قرآن آرامش پیدا نمی کنیم حدود ۵۹ درصد بوده اند در سال ۹۶ آنهایی که گفته اند با قرآن آرام نمی شوند ۲۹ درصد شده اند. این خیلی دستاورد بزرگ و عزیزی است.
موسوی هوایی با بیان اینکه ۱۸ شباهت بین شخصیت حضرت زهرا (س) و انقلاب اسلامی احصا کرده ام، افزود: یکی دیگر از ویژگی های حضرت فاطمه زهرا (س) استقامت در مسیر حاکمیت دین بر جامعه است. حضرت زهرا (س) در همین راه ضربه خوردند. حضرت زهرا (س) دنبال این بودند که رئیس جامعه امیرالمومنین (ع) باشد نه غیر علی. مثل تلاش امام حسین (ع) که برای عوض کردن راس حکومت و حاکم کردن دین بر جامعه بود.
معاون پژوهشی و آموزشی سازمان اضافه کرد: انقلاب اسلامی هم گفت شاه باید برود. حکمت اسلامی باید تشکیل بشود. فقها باید برقوانین نظارت کنند. حاکم جامعه باید قوانین دین را بر جامعه حاکم کند. با تحقیق می‌گویم؛ همه اهل بیت (ع) آرزوی داشتن جمهوری اسلامی را در دل داشتند و دارند؛ جمهوری اسلامی به معنای حکوت دین بر جامعه. ما با جمهوری اسلامی مطلوب هنوز فاصله داریم چون در جاهایی از تربیت اسلامی به دوریم اما داریم در این مسیر حرکت می‌کنیم. همه هدف انقلاب اسلامی حاکمیت دین بر جامعه است.
وی همچنین تصریح کرد: ان شا الله خداوند ما را نیز جز مصادیق کوثر قرار دهد و بتوانیم انقلاب اسلامی را چنان پشتیبانی کنیم که هم کوثر باشد و هم دین را بر جامعه و جوامع بشری حاکم کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد:خدا را شکر می‌کنیم که در معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی کاری انجام شد که به درد جهان اسلام و به درد امام زمان (عج) و نایب برحق ایشان خورد و آن تحقیقاتی است که ما در پایگاه داده های فرهنگی،دینی تجمیع و دسته بندی کرده ایم. ما راجع به آسیب های اجتماعی دغدغه مند بوده ایم.
موسوی هوایی در بخش پایانی سخنانش به تبیین اهمیت و جایگاه پایگاه داده های فرهنگی، دینی و نقش موثر آن در گزارشدهی آسیب های اجتماعی در کشور پرداخت.
گفتنی است،با عنایت به ضرورت ارزیابی و بررسی عملکرد برنامه های ابلاغی سال ۱۳۹۶ استانها در حوزه هدایت و نظارت معاونت پژوهشی و آموزشی و همچنین به منظور تشریح فرآیند برنامه های سال آتی کارگاه سه روزه کارشناسان پژوهشی و آموزشی ادارات کل تبلیغات اسلامی استانها از ۲۸ تا ۳۰ بهمن سال جاری با همکاری اداره کل منابع انسانی و پشتیبانی سازمان در محل این معاونت برگزار می‌شود.
بهره مندی از آخرین یافته های عرصه پژوهش و آموزش در روند برنامه های فرهنگی و تبلیغات دینی و کاربست شیوه های علمی برای تحقق و حصول راهبردهای سازمانی و همچنین ضرورت ارتقای بینش و دانش کارشناسان استانی از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی سه روزه است.
در این کارگاه دوره های آموزشی با عناوینی همچون آناتومی فرهنگ سنت تا پسامدرنیسم، فرهنگ و جهانی شدن، وضعیت آسیب های اجتماعی در ایران برگزار می‌شود.

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي