پنج شنبه 4 بهمن 1397  |   16 جمادی الاول 1440

 

...
تاریخ : 1396/11/07 10:14:34شماره : 14387 تعداد بازدید : 273


موسوی هوایی:هدف جشنواره کتاب دین محکمتر کردن پایه‌های تمدن نوین اسلامی است

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگویی تاکید کرد:هدف جشنواره کتاب دین محکمتر کردن پایه‌های تمدن نوین اسلامی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در همین زمینه افزود:با فضل و عنایت خدای متعال، سازمان تبلیغات اسلامی در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی گام‌های بزرگی را برمی‌دارد که این گام‌ها بیشتر به‌صورت چراغ‌خاموش است، در جایی اعلام نمی‌شود و بسیاری از افراد جامعۀ ما از آن خبر ندارند و مطلع نیستند. یکی از پایه‌های فرهنگ و تمدن، مسئلۀ کتاب و آثار مکتوب یک جامعه است. ما هر چقدر دارای آثار مکتوب متقن و راهگشا و علمی و از طرفی کاربردی باشیم تا بتواند برای جامعۀ ما راه‌هایی را به‌سمت فضاهای جدیدی باز کند، می‌توانیم بگوییم که پایه‌های تمدن اسلامی را محکم‌تر کرده‌ایم؛ خصوصاً گرایش سازمان تبلیغات اسلامی برحسب آن وظایفی است که در راستای تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق فرمایشات و دستوراتی که رهبر معظم انقلاب آن را خط مشی قرار می‌دهند، است. لذا سازمان در مسئلۀ کتاب ورودی خیلی قوی دارد.
وی ادامه داد: از آن طرف ما تولید محتوا را داریم در معاونت پژوهشی و آموزشی، در پژوهشکدۀ باقر العلوم و همچنین در انتشارات امیرکبیر، انتشارات چاپ ونشربین‌الملل،انتشارات سوره مهر و همین‌طور چاپ کتاب که حالا به‌خاطر اینکه اندام‌وارگی سازمان رعایت بشود و مورد تأکید ریاست محترم سازمان هم بوده، مسائلی که مربوط است به تولید فیزیکی کتاب‌ها و محتواها، به واحدهایی که سازمان برای چاپ و نشر دارد، سپرده می‌شود. بنابراین حرکت سازمان، در مسئلۀ کتاب یک حرکت وسیعی است. با همین نگاه معاونت پژوهشی و آموزشی در جاهایی که روحانی مستقر حضور دارد، در روستاهای مختلف و در مراکز شهرها و مراکز استان‌ها کتابخانه‌های شبستان و کتابخانۀ تخصصی حوزۀ دین را ایجاد کرده است. این کتابخانه‌ها مورد استفادۀ جوان‌ها و نوجوان‌ها و سنین مختلف قرار می‌گیرد. این هم یک شاخه از حرکت سازمان تبلیغات اسلامی است.
موسوی هوایی تصریح کرد: نکتۀ دیگر ایجاد انگیزه در پژوهشگران و اندیشمندان است که خصوصاً عالمان دینی که به تولید محتوا بپردازند به‌گونه‌ای که این تولید محتوا بتواند مسائل نظام و جامعه را پاسخ بدهد و حل کند یا تحلیلی راجع‌به وضعیت جامعۀ ما داشته باشد، حالا در مباحث مختلف چه در مباحث دین‌داری و چه فرهنگی، در مباحث آسیب‌های اجتماعی، در مباحث تربیتی و کودک و نوجوان، همۀ این‌ها درنظر گرفته می‌شود که ایجاد انگیزه کنیم برای پژوهشگران که بتوانند در راستای پاسخگویی به یکی از مسائل نظام و جامۀ خودشان حرکت بکنند و تولید علم داشته باشند.
وی یادآور شد: بحمدالله جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر از موقعی که شروع شد مورد توجه محققان و پژوهشگران و ناشران سراسر کشور قرار گرفت؛ به‌نحوی که ما با خیل عظیمی از آثاری که به‌سمت دبیرخانۀ جشنواره می‌آمد مواجه می‌شدیم و چندین نوع پالایش انجام دادیم تا بتوانیم به ده پانزده اثر در عناوینی که جشنواره داشت برسیم. بنابراین یکی از اهداف اساسی جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر این است که به زیربنایی‌ترین پایۀ فرهنگ و تمدن نوین اسلامی که آن بحث تولید علم در جهت حل و یا تحلیل برخی از معضلات و مسائل جامعۀ اسلامی ما و نظام مقدس اسلامی باشد، کمک کند. بنابراین حرکت زیربنایی عمیقی است که خدای متعال این توفیق را به معاونت پژوشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی داد و خب الحق و الانصاف با توجه به فراز و نشیب‌های بودجه‌ای که ما شدیداً با آن مواجهیم، ریاست محترم سازمان واقعاً دلسوزانه و با فهم عمیق تأثیرگذاری این مسئله در لایه‌های مختلف فرهنگی (چه فرهنگ نخبگانی چه فرهنگ عامه)، همیشه وارد این مسئله می‌شدند و پشتیبانی می‌فرمودند.
موسوی هوایی تاکید کرد: رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر خاموشی هستند که طبق روال ابتدای هر دوره ما خدمتشان جلسه‌ای تشکیل می‌دهیم و بعد بقیه کارها را معاونت پژوهشی و آموزشی پی‌گیری می‌کند. بنابراین باید بدانیم که یکی از کارهای زیربنایی و اساسی سازمان تبلیغات اسلامی برای تحقق اندیشه‌های امام (ره)، تحقق اندیشه‌های مقام معظم رهبری که همان اندیشه‌های الهی و قرآنی و اهل بیتی است و جامعه را به‌سمت صلاح و سداد پیش می‌برد، همین جشنواره کتاب دین و پژوهش‌های برتر است.

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي