العربي | فارسي| English

صفحه نخست | اخبار | مقالات | گفتگو | آثارمعاونت | تماس باما | پست الكترونيكي

 
سه شنبه 24 مهر 1397  |   4 صفر 1440

 

...
تاریخ : 1396/08/30 14:59:19شماره : 14379 تعداد بازدید : 194


موسوی هوایی:تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب جز اهداف عالیه ما محسوب می‌شود

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان گفت:تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب جز اهداف عالیه ما محسوب می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد موسوی هوایی در ابتدای این نشست در سخنانی گفت: برای دوستانی که در سطح کشور در مقوله پژوهش و آموزش تلاش میکنند توفیق روز افزون آرزومندم. آنچه برای ما مهم است، انقلاب اسلامی و به تعبیری چکیده انقلاب و یا منویات رهبر فرزانه انقلاب که اهداف عالیه میباشند. هدف اساسی ما در سازمان بر همین محور است. اعتقاد ما بر است که مقدمات و نتایج فعالیتها چه در قبل که این مسئولیت الهی به دوش حضرت امام خمینی(ره) بود و چه الان که حضرت آقا(حفظه الله) این مسئولیت سنگین را عهدهدار هستند و تصمیماتی است که با عنایت حضرت ولی عصر(عج) انجام میپذیرد و برای ما حجت است، باید در این مسیر گام برداریم.
وی ادامه داد: لازم است اوامر این بزرگواران را بر اساس اهداف عالیه گام برداشته میشود، همیشه مد نظر قرار دهیم که هدف انسان و خلقت انسان نیز بر آن استوار است و روشنترین راههاست. اینها در زندگی شخصی، اجتماعی و سازمانی ما مهم هستند. بزرگترین هدف همین است؛اهداف عالیه رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) که همان اهداف اسلام است. نباید از این معارف عظیم غافل شویم. کسانی که در این صراط مستقیم حرکت میکنند فشار زیادی را متحمل میشوند. چون اهل حق فشارهای متعددی را تحمل کردهاند تا بتوانند حق را به کرسی بنشانند و از آن دفاع کنند. از حریم حق دفاع کردهاند و پیروز شدهاند. هر چند شکست ظاهری هم در پارهای از زمان رخ داده باشد.
موسوی هوایی تاکید کرد: در برخی از جنگهای حضرت رسول اکرم(ص) و یا شهادت حضرت امام حسین(ع) شکست ظاهری هم بود. اما عظیمترین پیروزیهای مادی و معنوی عالم در آنها دیده میشود. تقریباً بعد از چند ساعت از شهادت روشن میشود، از خود لشکر دشمن عده زیادی به جان هم میافتند و شهید می شوند و به شهدای کربلا میپیوندند. قیام توابین، قیام مختار و قیام زید بن علی(ع)، همه این مسائل الگو شدن حضرت امام حسین(ع) است و جهان از این بزرگواران سرمشق و الگو گرفته است.
معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: برای دفاع از مسئله حق و حریم انسانیت کشورهای دیگری نیز نظیر پاکستان، هند، پاکستان و یمن الگو گرفتند. پس از شکست ظاهری پیروزی عمیقی داشت و این هم به واسطه تدبیر حضرت امام سجاد(ع) و حرکت حضرت زینب(س) حاصل شد. کسانی که در صراط مستقیم حرکت کردهاند، شکوفایی موثری نصیب آنان شده است.
وی بیان داشت: در سازمان نیز هر چند مشکلات اعتباری وجود دارد، ولی باید صبر کرد. مراقبت نیاز مبرم است «و تواصوا به الحق و تواصوا بالصبر ». در استانها و در مقوله آموزش عمدتاً همین اندیشه مطرح است. محتوا و غنیسازی منابع و محتوا بسیار اهمیت دارد. رساندن به مقصد مهمتر است. عمق حرکت بیشتر مهم است. برای اقشار تأثیرگذار باید هدف گذاری صورت پذیرد. که به نظر به رسد 30 تا 40 درصد پژوهشها و در بحث محتواها متوجه همین مهم است.
موسوی هوایی همچنین یادآور شد:چهار عنصر اساسی وجود دارد که کارشناسان آموزش و پژوهش در آن باید سرآمد باشند. روح حاکم بر این چهار عنصر تهذیب و اخلاق است.اول: علم آموزی: باید دانش آنان ارتقاء پیدا کند. اخلاق، احکام، مسائل عملیاتی احکام، مسائل سیاسی و اجتماعی را به خوبی مطالعه و دانش افزایی کنند. در حوزه اصلی دین ارتقاء دانش صورت پذیرد. برای مطالعه و پیشرفت علمی کوشش و تلاش کنند. من افتخار میکنم که در درس حضرت آقا حضور پیدا میکنم و فراتر از آن دیدن خود آقا برای من موضوعیت بیشتری دارد و درس و بحث علمی و اخلاقی آقا نیز بسیار قابل استفاده است. هر کسی که مطالعه مینماید، موفقیت او نیز تضمین میشود.
وی افزود: ویژگی دوم تولید محتوا در تبلیغ است. یک سلسله تبلیغ محتوا در تبلیغ مورد نیاز است. در پژوهش باید به این مقوله توجه شود. در دفتر تهیه و تألیف، پژوهشهای کاربردی و در حمایت از پژوهش و پایاننامه و در رصد به این مقوله توجه میکنیم. محتوای تبلیغ در دسترس باشد. یک سری محتوا از طریق کانالهای تلگرامی و یا فضای مجازی قابل دسترس است. نرمافزارهایی نظیر واعظون و منبر و برخی اپلکیشنها و.. . لازم است مورد استفاده قرار گیرد و برخی از لوحهای فشرده مثل صحبت های حاج آقا مجتبی تهرانی(ره) که مبلغین باید مورد استفاده قرار دهند.
موسوی هوایی ادامه داد: ویژگی سوم روشهای تبلیغ است. در کارهای پژوهشی و آموزشی روش تبلیغ را منتقل کنیم. تجربیات را مورد استفاده قرار دهیم. محتواها و روشهای تبلیغ باید در اختیار روحانیون قرار بگیرد و این روشها مورد نیاز است. از طریق ابزار رسانه که برخط، دیداری و شنیداری هستند. اینها اهمیت دارند. بسیاری از محتواها که در بین کاربران مبادله میشود از نوع مولتی مدیا و سخنرانی و فیلم کوتاه است و باید به این مباحث توجه شود. برای پیام های تبلیغی، فضا و ابزار و روش تهیه شود.
معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تصریح کرد: ویژگی چهارم مسئله اطلاعرسانی که لازم است از وقایع و حوادث و پدیدهها اطلاعداشته باشیم و اطلاعرسانی صورت پذیرد. ایجاد فرقه ها، حرکت و جهت آنها و رشد مسلمانان در قارهها، لازم است اطلاع کافی در این زمینه ها داشته باشیم. در دنیا چه مسائلی در جریان است. اینکه در مقابل اسلام شیطان وجود دارد. باید اطلاع‌رسانی صورت بگیرد و تحلیل روشنی در اذهان بوجود آید. ضرورت دارد تشکیلاتی عمل کنیم و این بسیار ارزشمند است.

تازه های نشر