العربي | فارسي| English

صفحه نخست | اخبار | مقالات | گفتگو | آثارمعاونت | تماس باما | پست الكترونيكي

 
شنبه 2 تیر 1397  |   8 شوال 1439

 

...
تاریخ : 1396/06/19 11:43:40شماره : 14365 تعداد بازدید : 218


برگزاری جلسه کارگروه آموزش های تخصصی تبلیغ با حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی

جلسه کارگروه آموزش های تخصصی تبلیغ دفتر برنامه ریزی آموزش های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی در دفتر حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی و با حضور وی برگزار شد.
به گزارش سایت پژوهه دین، نشست کارگروه آموزش های تخصصی تبلیغ دفتر برنامه ریزی آموزش های تخصصی معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در ستاد اقامه نماز و با حضورحجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی برگزار شد.
در این نشست که با هدف آمادگی هر چه بیشتر گروه های هدف، برای ایام تبلیغی ماه های محرم و صفر برگزار شد، ابتدا حجت‌الاسلام و المسلمین دارابی مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی، از برنامه های آموزشی که برای گروه های هدف در شبکه تبلیغی با موضوع تالیفات و رهنمود های حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی و با استفاده از تجربیات وی اجرا شده است، گزارشی ارائه کرد.
وی ضمن تشکر بخاطر فراهم شدن امکان استفاده از توصیه های عالمانه و تجربیات ارزشمند حجت‌الاسلام و المسلمین قرا ئتی در مسیر تبلیغ حکیمانه دین به شکل مطلوب و شایسته، اظهار داشت: در راستای توسعه فرهنگ قرآنی، با توجه به بهره مندی از ظرفیت روحانیون مستقر در مناطق روستائی و محروم کشور، موفق شدیم که در رمضان امسال لوح فشرده تفسیر صوتی جزء 27 را که حضرتعالی در اختیار ما گذاردید، تکثیر کرده و در اختیار این عزیزان قرار دهیم.
دارابی با اشاره به پیشینه این دوره آموزشی، خاطر نشان کرد: در استدامه آموزش تفسیر که از چند سال قبل و از جزء 30 شروع شد و امسال به جزء بیست و هفتم رسید، به لطف خداوند این اقدام مبارک، انجام گرفت.
مدیر کل آموزش های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه به آموزش های برگزار شده برای سایر گروه های هدف شبکه تبلیغی اشاره کرد و گفت: برای مجموعه هیئات مذهبی از کتاب 300 نکته مدیریتی در حوزه مدیریت فرهنگی و همچنین تجربیات نیم قرن تبلیغ جنابعالی برای کسانی که به دنبال ضریب نفوذ تبلیغی بیشتر هستند، بهره وافر بردیم.
معاون امور مجلس و استان های سازمان تبلیغات اسلامی با تشکر از تمامی افرادی که در حوزه نشر آثار حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی فعالیت می‌کنند به‌ویژه حجت‌الاسلام متوسل تاکید کرد: نحوه تعامل این عزیزان با دفتر برنامه ریزی آموزش های تخصصی سازمان، نمونه خوبی از هم افزائی بین دستگاه های فرهنگی است.
دارابی در پایان گزارش خود، اظهار امیدواری کرد: با افزایش بودجه دفتر بتوانیم با خرید و توزیع کتب حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی و برگزاری دوره های آموزشی از آن، به‌عنوان متن آموزشی، همچون سال های قبل در این زمینه به نحو شایسته تری به انجام وظیفه بپردازیم.
در ادامه این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی بر لزوم گذراندن حداقل یک دوره تفسیر، توسط طلاب و مبلغین در راستای قرآن محوری برنامه های تبلیغی و مهارت آموزی تاکید کرد و خاطر نشان کرد: طلبه اگر قرآنی باشد، مطالبش مایه دار است.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) به صورت ویژه، بر مهارت آموزی در حوزه های علمیه تأکید کرده اند و آغازگر مهارت های طلبگی، قرآن آموزی است و لازم است روحانیون شاغل در سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این زمینه اقدام جدی به عمل آورند. زیرا قرآن آموزی قابل شک نیست، سهل الوصول است و دارای برکت نیز است. قرآن دارای برکت است و زمان و مکان نزول آن نیز مبارک است.
رئیس ستاد اقامه نماز با تأکید بر وجود آیات و روایات فراوانی در موضوع مهارت ها گفت: مهارت آموزی باعث جلوگیری از هرز رفتن نیروها می‌شود و یکی از عوامل مؤثر افزایش اشتغال و کاهش بیکاری است.
حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در بخش دیگری از سخنان خود به پیش نیاز اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) مبنی بر مهارت آموزی اشاره کرد و تأکید کرد:‌ اجرای این دستور معظم له به افرادی مانند شهید نواب صفوی و شهید رجائی نیاز دارد که به این کار ایمان داشته باشند و نقش خط شکن را ایفا نمایند.
وی در ادامه در بیان تعدادی از مهارت های لازمه برای طلاب و مبلغین اظهار داشت: طلاب و مبلغین باید مهارت های بیان عقائد، پاسخگوئی به شبهات وهابیت، بیان احکام، (بیان) تفسیر به زبان ساده، کلاسداری و استفاده از وسائل کمک آموزشی، شیوه های دعوت به نماز، آموزش روخوانی و تجوید قرآن، چگونگی برخورد با سلیقه های مختلف سیاسی، انجام مراسم سوگواری، حل اختلاف همسران و... را با تشکیل یک ستاد قوی و منسجم در سازمان تبلیغات اسلامی فرا بگیرند.
حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در ادامه با اشاره به آموزه های روائی گفت: علامت مفید بودن یک روحانی و کارآمد بودن فعالیت های تبلیغی وی این است که با فقدانش جای او خالی شود و نیاز به او در جامعه، احساس شود.
مؤسس مرکز فرهنگی درس هائی از قرآن در بخش پایانی سخنانش مقرر نمود: آخرین پژوهش های وی خصوصا در حوزه وظائف عزاداران حضرت سید الشهداء(علیه‌السلام) و مقوله مهم فضای مجازی، برای بهره مندی شبکه تبلیغی کشور، در اختیار دفتر برنامه ریزی آموزش های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی قرار گیرد.
در پایان این نشست با اهداء هدیه، از تلاش های مخلصانه و خستگی ناپذیر حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی به‌عنوان مفسر و مبلغ پیشکسوت تجلیل به عمل آمد.

تازه های نشر