العربي | فارسي| English

صفحه نخست | اخبار | مقالات | گفتگو | آثارمعاونت | تماس باما | پست الكترونيكي

 
شنبه 2 تیر 1397  |   8 شوال 1439

 

...
تاریخ : 1396/06/12 13:18:08شماره : 14364 تعداد بازدید : 220


توانا:منتظر تامین اعتبار برای انعقاد تفاهم نامه های استانی گفتمانهای دانشجویی و طلاب هستیم

حجت‌الاسلام محمدرضا توانا مدیر دفتر گفتمان و اندیشه جوان تاکید کرد:منتظر تامین اعتبار برای انعقاد تفاهم نامه های استانی گفتمانهای دانشجویی و طلاب هستیم.
به گزارش سایت پژوهه دین ،حجت‌الاسلام محمدرضا توانا مدیر دفتر گفتمان و اندیشه جوان یادآور شد: تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید باید تفاهم نامه هایی برای برگزاری گفتمانهای دانشجویی و طلاب با ادارات کل تبلیغات اسلامی منعقد شود.در سال گذشته هر استان به طور میانگین ۱۰ گفتمان برگزار کرد که در سال جاری در صورت تامین اعتبار مقدار بودجه برای هر گفتمان تا یک و نیم برابر افزایش می یابد.
گفتنی است، دفتر گفتمان و اندیشه جوان در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد.رویکرد این دفتر از ابتدا برگزاری گفتمانها در حوزه های علمیه، دانشگاه‌ها،مدارس، مساجد و مراکز فرهنگی با موضوعات مورد نیاز جامعه اعم از موضوعات دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است. این دفتر از آغاز تاسیس تا به امروز بالغ بر ۱۰ هزار گفتمان را در مراکز گوناگون و با حضور مخاطبین مختلف برگزار کرده است.
در سال ۱۳۸۶ تغییراتی در اساسنامه دفتر انجام شد و مقرر شد برگزاری گفتمان ها که تا پیش از سال ۸۶ در مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه و مراکز فرهنگی صورت می گرفت فقط در دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه برگزار شود و علت آن هم تمرکز در برگزاری گفتمان ها با مخاطب قرار دادن قشر نخبه جامعه بود.
در سال ۱۳۸۷ شیوه نامه ای برای برگزاری گفتمان ها تهیه و تدوین شد که وظایف دبیران گفتمانها و کار اجرایی آنان را مشخص می کرد. همچنین در موضوعات گفتمان ها و شیوه انعقاد تفاهم نامه ها تغییراتی به وجود آمد که به تبع آن روش اخذ گزارش گفتمان ها از مجریان برگزار کننده هم تغییر کرد.
در سال ۱۳۸۹ اولین دوره کارگاه آموزشی دبیران گفتمان ها در تهران و در سال ۱۳۹۰ دومین دوره کارگاه آموزشی دبیران گفتمانها در مشهد مقدس برگزار شد.در این دوره در کنار دبیران گفتمانها از هر استان از ۲ استاد برگزیده گفتمان دعوت به عمل آمد تا به بیان دیدگاه‌ها و هم اندیشی پرداخته و نقایص و معایب گفتمان ها به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. مواردی همچون آشنایی بیشتر با دبیران گفتمانها از نزدیک وافزایش تعامل با ایشان،ارتقاء توانمندی های دبیران گفتمان ها با برگزاری دوره های آموزشی مختلف،بررسی و یکسان سازی گزارش ها و رفع موانع موجود در برگزاری گفتمان ها از جمله دستاوردهای این کارگاه ها بود. در سال ۱۳۹۰سایت دفتر گفتمان و اندیشه جوان جهت ارائه اخبار گفتمان هالله افتتاح شد.از سال ۱۳۹۲ به علت کاهش بودجه سازمان و حفظ وظایف اولیه دفتر که همان برگزاری گفتمانها در حوزه های علمیه و دانشگاه ها بود تغییراتی در این دفتر انجام شد و تعداد کارکنان دفتر کاهش پیدا کرد. و همچنین در سال ۱۳۹۵ محل دفتر گفتمان و اندیشه جوان به ساختمان شهید نواب سازمان تبلیغات اسلامی در معاونت پژوهشی و آموزشی انتقال پیدا کرد.

تازه های نشر