العربي | فارسي| English

صفحه نخست | اخبار | مقالات | گفتگو | آثارمعاونت | تماس باما | پست الكترونيكي

 
دو شنبه 4 تیر 1397  |   10 شوال 1439

 

...
تاریخ : 1396/04/18 10:07:08شماره : 14349 تعداد بازدید : 244


توانا:بودجه گفتمانهای دانشجویی و طلاب در استانها بیشتر خواهد شد

حجت‌الاسلام محمدرضا توانا مدیر دفتر گفتمان و اندیشه جوان تاکید کرد:در سال جاری بودجه گفتمانهای دانشجویی و طلاب بیشتر خواهد شد.
به گزارش سایت پژوهه دین،حجت‌الاسلام محمدرضا توانا مدیر دفتر گفتمان و اندیشه جوان یادآور شد: در اسل گذشته هر استان به طور میانگین 10 گفتمان برگزار کرد که در سال جاری مقدار بودجه برای هر گفتمان تا یک و نمی برابر افزایش می یابد.
توانا افزود:دفتر گفتمان و اندیشه جوان در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد.رویکرد این دفتر از ابتدا برگزاری گفتمانها در حوزه های علمیه، دانشگاه‌ها،مدارس، مساجد و مراکز فرهنگی با موضوعات مورد نیاز جامعه اعم از موضوعات دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است. این دفتر از آغاز تاسیس تا به امروز بالغ بر ۱۰ هزار گفتمان را در مراکز گوناگون و با حضور مخاطبین مختلف برگزار کرده است.
وی ادامه داد:در سال ۱۳۸۶ تغییراتی در اساسنامه دفتر انجام شد و مقرر شد برگزاری گفتمان ها که تا پیش از سال ۸۶ در مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه و مراکز فرهنگی صورت می گرفت فقط در دانشگاه‌ها و حوزه های علمیه برگزار شود و علت آن هم تمرکز در برگزاری گفتمان ها با مخاطب قرار دادن قشر نخبه جامعه بود.
وی تصریح کرد:در سال ۱۳۸۷ شیوه نامه ای برای برگزاری گفتمان ها تهیه و تدوین شد که وظایف دبیران گفتمانها و کار اجرایی آنان را مشخص می کرد. همچنین در موضوعات گفتمان ها و شیوه انعقاد تفاهم نامه ها تغییراتی به وجود آمد که به تبع آن روش اخذ گزارش گفتمان ها از مجریان برگزار کننده هم تغییر کرد.
توانا افزود:در سال ۱۳۸۹ اولین دوره کارگاه آموزشی دبیران گفتمان ها در تهران و در سال ۱۳۹۰ دومین دوره کارگاه آموزشی دبیران گفتمانها در مشهد مقدس برگزار شد.در این دوره در کنار دبیران گفتمانها از هر استان از ۲ استاد برگزیده گفتمان دعوت به عمل آمد تا به بیان دیدگاه‌ها و هم اندیشی پرداخته و نقایص و معایب گفتمان ها به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. مواردی همچون آشنایی بیشتر با دبیران گفتمانها از نزدیک وافزایش تعامل با ایشان،ارتقاء توانمندی های دبیران گفتمان ها با برگزاری دوره های آموزشی مختلف،بررسی و یکسان سازی گزارش ها و رفع موانع موجود در برگزاری گفتمان ها از جمله دستاوردهای این کارگاه ها بود. در سال ۱۳۹۰سایت دفتر گفتمان و اندیشه جوان جهت ارائه اخبار گفتمان هالله افتتاح شد.از سال ۱۳۹۲ به علت کاهش بودجه سازمان و حفظ وظایف اولیه دفتر که همان برگزاری گفتمانها در حوزه های علمیه و دانشگاه ها بود تغییراتی در این دفتر انجام شد و تعداد کارکنان دفتر کاهش پیدا کرد. و همچنین در سال ۱۳۹۵ محل دفتر گفتمان و اندیشه جوان به ساختمان شهید نواب سازمان تبلیغات اسلامی در معاونت پژوهشی و آموزشی انتقال پیدا کرد.

تازه های نشر