پنج شنبه 4 بهمن 1397  |   16 جمادی الاول 1440

 

...
تاریخ : 1395/08/16 15:49:54شماره : 14272 تعداد بازدید : 821


انتشارمجموعه «زن از منظر رهبری»درسایت پژوهه دین

به گزارش سایت پژوهه دین،مجموعه‌ی «زن از منظر رهبری» با هدف آگاهی از دیدگاه‌ها و نظرات رهبر فرزانه‌ی انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(دام ظله ‌العالی) در جهت ارائه‌ی سیمای زن از منظر ایشان، در دفتر برنامه‌ريزي پژوهش‌هاي كاربردي معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در سال 1392 انجام شد.دکتر سید علیرضا فروغی مدیرکل دفتر برنامه‌‌ریزی پژوهش‌های کاربردی معاونت پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی توضیحات مبسوطی درخصوص هدف ازتهیه وتنظیم این مجموعه به شرح ذیل ارائه نمود:

زنان به عنوان یکی از اركان اساسي جوامع بشري از عالي‌ترين نقش سازنده برخوردار مي‌باشند، لذا دين مبین اسلام اهميت فراوان و شخصیتی والا برای اين قشر بزرگ و مهم جامعه قائل است.
سرگذشت زن در طول تاريخ با فراز و فرود بسیاری مواجه بوده، با توجه به تفاوت‌های طبیعی که در قوای جسمانی نسبت به مرد دارد، سلطه‌جویان سعى داشتند شخصيت انسانى او را مورد تردید قرار دهند. با ظهور اسلام زندگي زن وارد مرحله‌ي نويني گرديد. اسلام با تفکر عصر جاهلیت در ابعاد مختلفش سرسختانه مبارزه نمود، فرزند دختر را حسنه و برکت خواند و زنان را ریحانه معرفى کرد.
قرآن در کنار هر مرد بزرگ و قدیسى، از یک زن بزرگ و قدیسه یاد مى‌‏کند و در همین راستا از همسران ابراهیم(ع) و فرعون و از مادران موسى و عیسى در نهایت تجلیل یاد کرده است.
با ظهور تحولات اقتصادی و اجتماعی و ورود اندیشه‌های مدرن به کشور در یک‌صد سال اخیر، کم‌کم زمینه‌های حضور زنان در جامعه به وجود آمد. مشکلی که در این دوره وجود داشت این بود که نظام حاکم در دوران پهلوی بدون توجه به تاریخ، فرهنگ و تمدن حاکم بر جامعه‌ی ایران سعی در تغییر زن مسلمان ایرانی، منطبق با ارزش‌های حاکم بر نظام‌های غربی نمود. این رویکرد موجب شد که جامعه‌ی ایران در مقابل این فرهنگ وارداتی مقاومت نموده و عملاً زنان در بسیاری از حوزه‌ها از فرصت‌های پیش‌رو محروم بمانند؛ به ‌طور مثال در دوره‌ی قبل از انقلاب زنان متدین از تحصیلات عالی و حتی عمومی و حضور در عرصه‌های اجتماعی و ... محروم بودند.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) در این کشور نگرشی شکل گرفت که بر مخالفت با فرهنگ غربی و رویکرد آن به زن با بهره‌گیری از تعالیم اسلامی در راستای احیای نقش زن و بالا بردن جایگاه او گام بر می‌دارد. امام خميني(ره) در گفتار و در عمل با درايت و مهارت، موضوع حقوق زنان و اصلاح و بهبود وضعيت آنان را جزء راهبردهاي اساسي انقلاب اسلامي و يكي از محورهاي بازگشت به اسلام ناب محمدي(ص) معرفي نمود.
امام(ره) با شخصیت دادن به زن مسلمان معاصر در مقابل دیدگاه‌های افراطی فرهنگ غربی و تفریطی تحجرگرایان تعریف جدیدی از زن مسلمان ارائه کرد. این موج حضور اجتماعی و تعالی شخصیت زن در عرصه‌ی دفاع مقدس و پس از آن نیز به شکل کامل‌تری ادامه یافت. امروز زنان مسلمان ايراني پا به پاي مردان در عرصه‌هاي مختلف فرهنگی، اجتماعي، اقتصادي و سياسي حضوري جدي و فعال دارند و برخلاف ادعاي غربي‌ها و برخي گروه‌هاي افراطي فمنيستي، زنان در نظام اسلامي مي‌توانند در عرصه‌های مختلف مراتب پيشرفت و صعود به قله‌هاي عالي را طي كنند و در عرصه‌های مدیریتی و اجرایی ایفای نقش نمایند.
با این همه امروزه تبليغات وسيع فرهنگي غرب در قالب دیدگاه‌های فمینیستی عليه اسلام و جوامع مسلمان سبب گرديده تا برخي در اثر ناآشنایی و یا عداوت با فرهنگ اسلامي، کشورهای با نظام اسلامی را به نادیده‌گرفتن شأن و حقوق زنان متهم نموده و این‌گونه تبلیغ نمایند که برخی کاستی‌ها و نقصان‌ها صرفاً به دلیل مسائل اجرایی نبوده و خاستگاه معرفتی و نگرشی منبعث از آموزه‌های دینی دارد.
از این‌رو ضروری است با معرفی دقیق شخصیت و جایگاه زن در دوران معاصر، گامی مهم در جهت پیشبرد اهداف عالی اسلام برداریم. بدین منظور آگاهی از دیدگاه‌ها و نظرات رهبر فرزانه‌ی انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دام ظله‌العالی) در جهت ارائه‌ی سیمای زن از منظر ایشان ضرورت خویش را باز می‌نمایاند.
در اثر حاضر استخراج، گردآوری و دسته‌بندی سخنان رهبری و ارائه‌ی آن، کلیه‌ی سخنرانی‌ها و پیام‌های ایشان درباره‌ی زنان از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال 1392 مورد بررسی قرار گرفت که حجم گسترده‌ی آن‌ها، توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب را نسبت به مسائل زنان نشان می‌دهد.
لازم به ذکر است شیوه‌ی چینش عناوین در اثر حاضر موضوعی بوده، لکن پیام‌های ذیل هر عنوان به ترتیب تاریخ صدور آن تنظیم گردیده است، منبع نقلی آن‌ها پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری می‌باشد و ارجاعات سخنان رهبری نیز برای تسهیل استفاده از تاریخ و مناسبت پیام‌ها ذیل هر عنوان آمده است. علاوه بر این نمایه‌هایی برای استفاده‌ی بیشتر به کار افزوده شده است.
لطفابرای مشاهده کامل این اثربه صورتpdfازتصویرزیرلینک شوید.

 

........

رمان معاصر ايران، گذشته، حال و آينده

پایگاه داده های فرهنگی دینی

نشرنامه

دبیر خانه اجلاس دو سالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی عج

کتابخانه معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی

لینک مدارس صدرا

لینک های مرتبط

نمايشگاه چشم اندازايران اسلامي ،درافق 1404درمجلس شوراي اسلامي